logo AGH

Katedra Zrównoważonego
Rozwoju Energetycznego

W Katedrze Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego funkcjonują cztery zespoły badawcze. 

  • Zespół wykorzystania odnawialnych źródeł energii w systemach energetyki rozproszonej

Zespół wykorzystania odnawialnych źródeł energii w systemach energetyki rozproszonej realizuje prace badawczo poświęcone zagadnieniom rozwoju urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, w tym w szczególności układów energetyki słonecznej, wiatrowej i biomasowej. Działalność Zespołu obejmuje zarówno prace eksperymentalne (tj. opracowywanie i badanie prototypowych rozwiązań), jak również modelowanie matematyczne i symulacje dynamiczne (prowadzone w środowiskach takich jak ANSYS, TRNSYS, MATLAB itp.). Aktualnie przedmiotem zainteresowania Zespołu są w szczególności zagadnienia instalacji słonecznych, integracji odnawialnych źródeł energii w systemach kogeneracyjnych, trigeneracyjnych i poligeneracyjnych oraz magazynowania energii wytwarzanej w instalacjach OZE.

  • Zespół modelowania dynamiki systemów paliwowo-energetycznych (ESMLab)

Zespół modelowania dynamiki systemów paliwowo-energetycznych (ESMLab) zajmuje się badaniami systemowymi. Badania te, w których główną rolę odgrywają metody modelowania matematycznego oraz dynamiki systemowej związane są z prognozowaniem, planowaniem rozwoju i pracy systemów energetycznych w różnej skali terytorialnej i czasowej.  Obecnie przedmiotem zainteresowania zespołu ESMLab jest rozwój narzędzi do badania perspektyw rozwoju krajowego systemu energetycznego we współpracy z Narodowym Centrum Analiz Energetycznych, w tym modelu TIMES-PL. Opracowane narzędzia umożliwiają uzyskanie charakterystyk ilościowych funkcjonowania systemu energetycznego dla warunków określonych przez otoczenie gospodarcze, ograniczenia techniczne, regulacje prawne oraz politykę energetyczną i ekologiczną

  • Zespół ds. technologii wodorowych, projektowania, konstrukcji i diagnostyki prototypów z ogniwami paliwowymi

Zespół ds. technologii wodorowych, projektowania, konstrukcji i diagnostyki prototypów z ogniwami paliwowymi w swoich pracach koncentruje się wokół zagadnień wytwarzania i magazynowania wodoru dla zastosowań stacjonarnych i mobilnych, a także konstrukcji hybrydowych źródeł energii dla systemów rozproszonych i transportowych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i ogniw paliwowych. Podejmowane są prace dotyczące projektowania i budowy hybrydowych systemów autonomicznego zasilania i układów kogeneracyjnych. 
Strona internetowa Zespołu: 
www.h2-tech.agh.edu.pl

  • Zespół alternatywnych technologii energetycznych

Działalność Zespołu obejmuje analizy numeryczne i eksperymentalne z zakresu alternatywnych technologii energetycznych, w tym urządzeń i instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii. Realizowane prace mają na celu projektowanie, badanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań zapewniających racjonalne wytwarzanie, magazynowanie i wykorzystanie energii, jak również poprawę efektywności energetycznej dostępnych na rynku technologii i systemów. Na potrzeby realizacji swoich celów Zespół wykorzystuje profesjonalne narzędzia komputerowe (pakiety Ansys, Matlab, Revit, ArCADia i inne), a także buduje i bada prototypy dedykowane do badań laboratoryjnych i polowych. Zespół kieruje swoje usługi do wszystkich branż zainteresowanych oszczędnym i racjonalnym wykorzystywaniem energii. Jest otwarty na współpracę na polu badawczym, aplikacyjnym i dydaktycznym, a ponadto oferuje m.in. konsultacje, wykonywanie ekspertyz, projektowanie dedykowanych rozwiązań oraz szkolenia

  • Zespół analizy zagadnień zrównoważonego rozwoju energetycznego

Zespół analizy zagadnień zrównoważonego rozwoju energetycznego zajmuje się zagadnieniami związanymi z polityka energetyczną, ekonomiką sektora paliwowo-energetycznego, prawem energetycznym oraz rynkami energii. W sferze zainteresowań naukowych znajdują się również takie zagadnienia jak zasoby surowców energetycznych, ich wystarczalność, pozyskanie i przetwarzanie. 

Skip to content